Δημοσίευση : 00:35 21-04-2017

Τεράστια πρόκριση για τον Άγιαξ με δέκα παίκτες

Τρομερό ματς στη Γερμανία, με τη Σάλκε να επικρατεί 3-2 του Άγιαξ στην παράταση, αλλά τους Ολλανδούς να παίρνουν την πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, χάρη στη νίκη τους 2-0 στο πρώτο ματς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και είχαν δοκάρι μόλις στο 2’ σε σουτ του Μάιερ. Και οι δύο ομάδες δημιουργούσαν ευκαιρίες στη συνέχεια, με τους «βασιλικούς μπλε» μέσα σε τρία λεπτά να ισοφαρίζουν το σκορ με το οποίο είχαν χάσει στο πρώτο ματς. Ο Γκορέτσκα με σουτ στο 53’ έκανε το 1-0 και στο 56’ ο Μπουργκστάλερ πέτυχε το 2-0. Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τον Άγιαξ στο 80’, όταν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φέλτμαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το 2-0 δεν άλλαξε, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση και εκεί η Σάλκε εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα έφτασε στο 3-0 με κεφαλιά του Καλιγκιούρι στο 101’. Ο Άγιαξ όμως δεν τα παράτησε και στο 111’ μείωσε σε 3-1 με προβολή του Φιεργκέβερ. Οι πιτσιρικάδες Ολλανδοί και με παίκτη λιγότερα μείωσαν σε 3-2 στο 120’ με τον Γιουνές και σφράγισε την πρόκριση στα ημιτελικά.