Δημοσίευση : 22:57 20-04-2017

(ΠΑΟ-ΦΕΝΕΡ 75-80) Τουρκική επέλαση στο ΟΑΚΑ

Η Φενερμπαχτσέ απέδειξε πως δίκαια θεωρείται ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση της Ευρωλίγκα, καθώς έφυγε με δεύτερο διπλό από το ΟΑΚΑ με 75-80 και έγινε το ακλόνητο φαβορί για να προκριθεί στο Φαιναλ Φορ της Κωνσταντινούπολης.

Κορυφαίοι για το σύνολο του Ζέλιμιρ Ομπράντοβοτς ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 25 πόντους, οχτώ ριμπάουντ ακι έξι τελικές πάσες, ενώ τον ακολούθησε ο Έκπε Ούντο με 22 πόντους και 9 σκουπίδια. Για το τριφύλλι ξεχώρισε ο Τζέιμς με 22 πόντους, αλλά η συνολική εικόνα των πρασίνων δεν ήταν η ενδεδειγμένη για ένα τέτοιοι κρίσιμο παιχνίδι.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκός, ο οποίος ήταν πολύ διαβασμένο; στον επιθετικό τομέα και με 3/3 τρίποντα μπήκε από νωρίς στη θέση του οδηγού (9-6). Φυσικά αυτό δεν έλεγε απολύτως τίποτα, αφού οι πράσινοι έπρεπε να διατηρήσουν τον ίδιο ρυθμό και κυρίως να παίξουν αποτελεσματική άμυνα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν πολύ καλή, πολύ ορεξάτη, όμως δεν μπορούσε να βάλει φρένο στον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος σε έξι λεπτά παιχνιδιού, είχε σημειώσει εφτά πόντους. Ο Σερβος γκαρντ είχε πάρει φόρα και πλήγωνε τον Παναθηναϊκό, είτε εκτελώντας, είτε δημιουργώντας κι έτσι το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 16-15. Οι Τούρκοι είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους, παίζοντας άμυνα στα όρια του φάουλ και αυτό έβγαλε εκτός ρυθμού τους γηπεδούχους, που έμοιαζαν κάπως μπερδεμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Το σκορ της περιόδου ήταν 20-22 και φαινόταν ότι ο ΠΑΟ ήταν πολύ αγχωμένος και πιεσμένος για το αποτέλεσμα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πιο σκληρό, οι άμυνες έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο, αυτό όμως συνέφερε ξεκάθαρα τους φιλοξενούμενους, που έχουν μια ροπή σκληρό παιχνίδι.Οι πράσινοι όμως έβρισκαν επιθετικά λύσεις κυρίως με τον Τζέιμς, όμως αυτό δεν γινόταν να συνεχιστεί για πολύ ακόμα. Το 32-32 έδειχνε πως βλέπαμε ντέρμπι, όμως η Φενέρ, έπαιζε στο ρυθμό της, δεν πιεζόταν πολύ στην άμυνα και κυρίως το ΟΑΚΑ δεν είχε ξυπνήσει. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ασταμάτητος σε αυτή την περίοδο, σημειώνοντας 12 πόντους, όμως ο δαίμονας Μπογκντάνοβιτς δεν άφηνε τον ΠΑΟ να πάρει ανάσα και με τρίποντο, μείωσε σε 39-37, ενώ ο ίδιος με νέα βόμβα από την περιφέρεια έκανε το 39-40. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 43-45 και όλα θα κρίνονταν στο δεύτερο ημίχρονο, αν και ξαναλέμε πως οι φιλοξενούμενοι πάταγαν καλύτερα στο παρκέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε ν'ανατρέψει την κατάσταση, όμως η Φενέρ έβρισκε πάντα τον τρόπο να προηγείται στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ εύστοχοι από την περιφέρεια, οι Σλούκας και Ντίξον, ηρεμούσαν τους συμπαίκτες τους, όποτε χρειαζόταν, ενώ από την άλλη μεριά ο ΠΑΟ, λειτουργούσε σπασμωδικά και με το ένστικτο των παικτών του. Το 59-63 κρατούσε μέσα στο παιχνίδι της νίκης τους πράσινους όμως αν άλλαζε η εικόνα τους, δύσκολα θα γινόταν το 1-1.

Ο Κρις Σίνγκλετον με τρίποντο μείωσε τη διαφορά στον έναν πόντο (62-63) και φαινόταν πως στον αμυντικό τομέα ο ΠΑΟ επιδίωξε να γίνει πιο σκληρός, πιο επιθετικός και με τον Γκιστ να ξυπνάει, το σκορ έγινε 66-65. Το μομέντουμ είχε αλλάξει κατοχή, οι γηπεδούχοι έπαιζαν σκυλίσια άμυνα και πλέον η Φενέρ είχε κολλήσει στην επίθεση για περίπου τρία λεπτά. Δυστυχώς στα επόμενα δύο λεπτά το καθαρό μυαλό ξεχάστηκε από τους παίκτες του Παναθηναϊκού και οι φιλοξενούμενοι με καλάθια των Μπογκντάνοβιτς και Ντατόμε πέρασε ξανά μπροστά (68-69).Το ματς είχε πάρει μια άγρια ομορφιά και η ομάδα του Ζοτς φαινόταν να έχει πάνω χέρι, αφού ενάμισι λεπτό πριν το τέλος κέρδιζε με 68-74. Ο ΠΑΟ από τη μεριά με ηρωϊκά καλάθια των Τζέιμς και Σίνγκλετον μείωσε στον πόντο (75-76) ένα λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Μία λάθος πάσα του Κάλινιτς έδωσε την ευκαιρία στον Κυπελλούχο Ελλάδος να πάρει κεφάλι στο σκορ , όμως το σουτ του Ρίβερς ήταν άστοχο, ενώ ο Ντίξον ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές.Ο Μπορούσης δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα από την επαναφορά του Νίκου Παππά και τελικά η Φενέρ απέδρασε με 75-80 από το ΟΑΚΑ και βρίσκεται σχεδόν με τα δύο πόδια στο Φάιναλ Φορ.

Τα δεκάλεπτα:20-22, 43-45, 59-63,  75-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14, Νίκολς, Ρίβερς 8, Φώτσης 3, Τζέιμς 22, Παππάς 5, Φελντέιν, Γκιστ 6, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ, Μπουρούσης 13, Καλάθης 4.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβτς): Ούντο 22, Μαχμούτογλου, Άντιτς 3, Μπογκντάνοβιτς 25, Μπένετ, Σλούκας 5, Νάναλι, Βέσελι 2, Κάλινιτς 7, Ντίξον 14, Ντατόμε 2.