Δημοσίευση : 23:17 21-04-2017

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΦΕΣ 71-73: Η Εφές απέδρασε από το ΣΕΦ με ολίγη από διαιτησία

Το δεύτερο ματς του Ολυμπιακού στα playoffs της Ευρωλίγκα δεν έληξε καλά για την Ελληνική ομάδα.

Ο Ολυμπιακός έχασε με 71-73 και πλέον, πρέπει να πάρει τουλάχιστον μία νίκη, ώστε να φέρει τη σειρά ξανά στον Πειραιά. Η διαιτησία έβαλε για τα καλά το χεράκι της και φρόντισε ώστε οι Τούρκοι να φύγουν με το διπλό από την Ελλάδα, αφού έδωσαν όλα τα αμφισβητούμενα σφυρίγματα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Κορυφαίοι για τους ερυθρόλευκους ήταν οι Σπανούλης (20π., 6ασ.) και Πρίντεζης (20π., 6ριμπ.), ενώ για την Εφές τη μεγαλύτερη ζημιά έκανε ο Ντάνστον με 16 πόντους και ο Χανεϊκατ με 15. Νωθρά ξεκίνησε στην επίθεσή του ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς η Εφές μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και αυτό το αποδείκνυε και το σκορ (0-6).

Φυσικά οι γηπεδούχοι συνήλθαν γρήγορα και με τρίποντο του Σπανούλη, έκαναν το 5-8, ενώ ο Παπαπέτρου ισοφάρισε το ματς, βάζοντας φωτιά στο ΣΕΦ. Το ματς φαινόταν να είναι πιο σκληρό από της Τετάρτης, αφού η Εφές, έδειχνε πιο ανθεκτική στο ξύλο των Πειραιωτών. Το κακό ήταν πως οι φιλοξενούμενοι δεν πιεζόντουσαν τόσο πολύ κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα, να έχουν σημειώσει 15 πόντους σε εφτά λεπτά παιχνιδιού.

Οι Σπανούλης (6π., 4ασ.) και Πρίντεζης (11π.)ήταν ζεστοί επιθετικά και κουβάλησαν τον Ολυμπιακό στο σκοράρισμα, αφού φαινόταν πως το ματς, από το ποιος θα έβαζε περισσότερες φορές τη μπάλα στο καλάθι. Το 22-23 ευνοούσε την τουρκική ομάδα, όχι λόγω σκορ, αλλά γιατί το τέμπο του ματς της ταίριαζε. Ο παίκτης που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στον Θρύλο ήταν ο πρώην Μπράιαντ Ντάνστον, που είχε πετύχει ήδη δέκα πόντους. Το 25-27 δεν ήταν μεγάλη διαφορά, όμως η εικόνα των δύο αντιπάλων και κυρίως ο ρυθμός του αγώνα ήταν υπέρ της Αναντολού Εφές. Η είσοδος του Πάτρικ Γιανγκ έδωσε πνοή σε συμπαίκτες και εξέδρα και με δύο καλάθια του Έρικ Γκριν ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα τριών πόντων (30-27). Ο Πολ με τρίποντο ισοφάρισε την αναμέτρηση, όμως αυτό δεν προβλημάτιζε ιδιαίτερα τον Ολυμπιακό, καθώς η επιθετική του δυστοκία, δεν του στοίχισε σε μεγάλο βαθμό.

Ο Σπανούλης έβαλε ένα από τα γνωστά εκτός ισορροπίας τρίποντο, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (33-32), ενώ ήταν ηλίου φαεινότερο πως βρισκόταν σε πολύ καλή εκτελεστικά βραδιά. Ο Περάσοβιτς δεν μπορούσε να βρει λύσεις στο μαρκάρισμά του, όμως η επίθεση των παικτών του, κρατούσε τους Τούρκους μέσα στο παιχνίδι. Ο Θρύλος έκλεισε λίγο τα μετόπισθεν, η Εφές βραχυκύκλωσε και το τελικό 44-37 του πρώτου ημιχρόνου, ήταν θετικότατο για τον πρωταθλητή Ελλάδος. Ο Σπανούλης με 5/6 τρίποντα ήταν εξαιρετικός και όταν πιάνει τέτοια απόδοση, ο Θρύλος είναι αδύνατο να ηττηθεί. Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός νωρίς με φάουλ, χωρίς προφανή λόγο, καθώς οι διαιτητές ήταν πολύ ευαίσθητοι στις επαφές, αλλά μόνο όταν αμυνόταν η Εφές.

Οι Πειραιώτες μετά από τρία λεπτά δεν είχαν σκοράρει κι αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Τούρκοι που μείωσαν στους τρεις πόντους, όμως δύο του Kill Bill ανέβασαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (46-41). Το ματς είχε αποκτήσει μια άγρια ομορφιά, όμως αυτό το μπρα ντε φερ, έβγαζε νικητή τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει μάθει να παίζει με πολλές επαφές. Το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 54-51 και όλα θα κρίνονταν στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο. Τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν με τον ιδανικό τρόπο στις αρχές της περιόδου, καθώς η Εφές με πέντε αναπάντητους πόντους από τον Χάνεϊκατ, πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ (54-56). Οι διαιτητές είχαν εκνευρίσει σε μεγάλο βαθμό με τις αποφάσεις τους παίκτες των γηπεδούχων, όμως οι Γκριν και Μπιρτς, διατηρούσαν μπροστά στο σκορ τον Θρύλο. Ο Σπανούλης είχε αποφασίσει πως αυτό το ματς δεν έπρεπε να χαθεί και μ' ένα αποφασιστικό κρίσιμο τρίποντο, έκανε το 65-58 πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Οι Τούρκοι απάντησαν με δύο συνεχόμενα τρίποντα κι έτσι το ματς παρέμενε ντέρμπι.

Ο Μπράουν με κάρφωμα έκανε το 66-67 και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρα τάιμ-άουτ, καθώς οι παίκτες του είχαν χάσει για λίγο την αυτοσυγκέντρωσή τους σε άμυνα κι επίθεση. Ξαναλέμε πως η διαιτησία έκανε ότι μπορούσε για να φύγει η Εφές με το διπλό και χαρακτηριστικό είναι πως δύο φορές που σκόραρε ο Θρύλος, σφυρίχτηκαν ισάριθμα επιθετικά φάουλ των Μπιρτς και Παπανικολάου. Ο Γιώργος Πρίντεζης με καλάθι έκανε το 71-69 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος, όμως ο Ολυμπιακός έπρεπε να παίξει καλή άμυνα, για να διασφαλίσει το θετικό αποτέλεσμα. Δυστυχώς αυτό δεν έγινε πράξη και με καλάθι του Κερκ η Εφές κέρδισε με 71-73, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-37, 54-51, 71-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπανικολάου 7, Σπανούλης 20, Μάντζαρης, Γκριν 10, Ουότερς, Μπιρτς 3, Μιλουτίνοφ 2, Αγραβάνης 4, Παπαπέτρου 3, Πρίντεζης 20.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 15, Μπράουν 6, Οσμάν 3, Γκρέιντζερ 9, Ερτέλ 5, Πολ 7, Ντάνστον 16, Μουτάφ, Κερκ 6.