Δημοσίευση : 21:59 17-06-2017

Έμπλεξε η εθνική

Οι παίκτριες του Κεραμιδά δεν τα κατάφεραν κόντρα στην Σλοβενία, καθώς ηττήθηκαν με 56-59 και πλέον όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ γυναικών, όπου θ’αντιμετωπίσει την Γαλλία.

Οι παίκτριες του Κεραμιδά δεν τα κατάφεραν κόντρα στην Σλοβενία, καθώς ηττήθηκαν με 56-59 και πλέον όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ γυναικών, όπου θ’αντιμετωπίσει την Γαλλία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αυτοκτόνησε, αφού απώλεσε διαφορά έντεκα πόντων στο πρώτο ημίχρονο (36-25) και γι’αυτό φταίει η κακή επιθετική μέρα πολλών αθλητριών. Η Στέλλα Καλτσίδου ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η Ελλάδα με 23 πόντους και εφτά ριμπάουντ, ενώ η Μάλτση πρόσθεσε δέκα. Το σημείο που γύρισε την πλάστιγγα υπέρ της Σλοβενίας ήταν πρώτο μισό της τρίτης περιόδου μάζεψε γρήγορα την διαφορά, φρόντισε να διατηρήσει την επαφή της με το σκορ και τα δύο μεγάλα καλάθια της Ερκιτς της έδωσαν προβάδισμα με 54-57 στο 38:51. Η Νικολοπούλου και η Σπανού δεν συνεργάστηκαν σωστά και η Μπάριτς με λέι απ κλείδωσε τη νίκη της ομάδας της. Αίσθηση προκάλεσε το γεγονός ότι η Σλοβενία έκανε το πρώτο της φάουλ στην τέταρτη περίοδο στο 36:45, αλλά παρά τα όποια λάθη τους, οι διαιτητές δεν διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα.  Ξαναλέμε πάντως όλα θα κριθύν τη Δευτέρα, όταν η εθνική μας ομάδας θα παίξει ενάντια στην δυνατή Γαλλία.